Paradox módon az Európai Unió egy újabb szabályozással pezsdítheti fel a túlbürokratizált üzleti környezetet: egy a 27 tagállami jogrenden kívül álló regulációs rendszer áthidalhatná az eltéréseket, és versenyképesebbé tehetné az uniós vállalatokat. A „28. rezsim” néven készülő egyszerűsített szabályozást az Európai Bizottság hivatalosan csak 2026-ra ígéri, de uniós tisztviselők a Portfolio-nak azt mondták, hogy Brüsszelben gyors ütemben haladnak a tervek elkészítésével, így azt akár már a nyáron bemutathatják. Egyesek abban bíznak, hogy az áramvonalasított egységes rendszer olyan sikeres lesz, hogy idővel a tagállamok saját bürokráciájukat is hozzá igazítják.
Az Európai Bizottságot egyre több kritika éri az uniós egységes piac szabályainak betartatásával kapcsolatban, ami a vállalatok szerint növeli költségeiket és akadályozza a gazdasági növekedést. Bár Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke prioritásként jelölte meg az egységes piac megerősítését, a tagállamok által bevezetett nemzeti szabályozások komoly fennakadásokat okoznak a szabad kereskedelemben és a termelési láncok működésében.
Csökken Európa üzleti helyszínként játszott vonzereje, gyengül a versenyképessége az Európai Bizottság jelentéstervezete szerint, amelyet előreláthatólag a jövő hét közepén mutatnak be.
A Budapesti Nyilatkozat, amelyet az Európai Unió vezetői 2024 novemberében fogadtak el, a versenyképesség növelésére irányuló uniós stratégiák legújabb állomása. Noha a magyar kormány több tagja is áttörésként beszél róla, tartalmában szoros párhuzamot mutat a korábbi versailles-i és granadai nyilatkozatokkal. Ám néhány új súlypont is megjelenik benne, amelyek megvalósítására – brüsszeli mércével nézve kifejezetten gyorsan – lépéseket tett már az uniós intézményrendszer.
Kemény kritikával illette Annalena Baerbock német külügyminiszter Orbán Viktor miniszterelnököt, amiért a magyar kormányfő le szeretné venni napirendről a jövő heti EU-csúcson Ukrajna uniós csatlakozásának tárgyalását. Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter úgy látja, Baerbock félreérti a helyzetet, a magyar álláspont megalapozott, Ukrajna még nem áll kész a csatlakozásra. Közben a Fidesz-KDNP parlamenti határozatot nyújtott be, mellyel el akarja érni, hogy a magyar törvényhozás blokkolja Ukrajna EU-s csatlakozását.
Szakértők szerint az uniós chips-törvényt szükséges lépésnek tekintik a félvezető-ellátási láncok nagyobb önellátásának elérése felé. Bár a közelmúltbeli beruházások pozitív fejleményeket jelentenek, sokan figyelmeztetnek, hogy az EU-nak még hosszú utat kell megtennie ahhoz, hogy elérje ambiciózus piaci részesedési céljait. Kifogásolják azt is, hogy nem a K+F és az egyes chipágazatokban meglévő erősségeire összpontosít az új uniós törvény.
A brit választók egyértelmű többsége most az Európai Unióval való szorosabb kapcsolatépítést támogatja - derül ki egy új közvélemény-kutatásból, amely alapján nagyot fordult a brit közvélemény a Brexit óta – írja a The Guardian.
Az Európai Tanács jogi szolgálata szerint a belső piacról szóló uniós alapelvekkel ellentétes lehet az Európai Bizottság által létrehozott veszélyhelyzeti jogrendről szóló eszköz. A koronavírus-járvány okozta válságra válaszul megalkotott, Brüsszelnek az áruk kereskedelmére vonatkozó korlátozási lehetőségeket, valamint stratégiai készletek felhalmozását előíró javaslatának elkaszálása túlmutathat önmagán, és tagállami szabályozásokat is elbuktathat. A magyar kormány különleges jogrendjével kapcsolatban is felmerülnek jogi aggályok.
Az Európai Unió központi intézményeinek és magasrangú vezetőinek kijevi látogatása azt jelzi, hogy Ukrajna komoly előrehaladást ért el az uniós tagság felé, és üzenet a befektetőknek, hogy Ukrajna tovább fog haladni ezen az úton - jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke csütörtökön Kijevben, az EU és az ukrán kormány együttes ülésén.
Egyre nagyobb a nyomás az EU-n hogy teljesítse ígéretét, miszerint gyors és határozott választ fog adni Moszkva legújabb lépéseire, különösen miután Vlagyimir Putyin pénteken négy ukrajnai régió annektálását jelentette be. Ezzel szemben diplomaták elmondták a Politiconak, hogy több tagállam, köztük Magyarország is az útját állhatja a gyors megegyezésnek.
Az Európai Bizottság új egységes piaci válságkezelési keretet mutatott be, hogy jövőbeli vész- és válsághelyzetek esetén megőrizze az áruk, a szolgáltatások és a személyek szabad mozgását, valamint a kulcsfontosságú áruk és szolgáltatások folyamatos elérhetőségét - tájékoztatott a brüsszeli testület hétfőn.
Határozott hangvételű, fontos üzeneteket tartalmazó nyilatkozatot adott Kadri Simson uniós energiaügyi biztos a magyar kormány szerdán tett, energiapiacot érintő bejelentéseiről. Megítélése szerint a határokon átívelő földgázszállításokat érintő egyedi korlátozások indokolatlanok és csak súlyosbítják a válságot. Arra is kitér, hogy a gazdasági ok nem minősül a korlátozás mögötti jogszerű indoknak.
"Már így is rossz, ne rontsuk tovább a helyzetet" – lényegében ezzel indokolta a BBC ma reggeli adásában Krisztalina Georgieva IMF-vezér azt, hogy miért kellene kérnie a briteknek a Brexit elhalasztását jövő január elsejéről egy későbbi időpontra.
Új iparpolitikai csomagra tett kedden javaslatot az Európai Bizottság, amelynek része egy új iparstratégia, egy kkv-stratégia és az uniós közös piac belső akadályainak további lebontása is. A csomag célja, hogy az európai ipar a klímasemlegességre való átállás, és az ezzel párhuzamosan zajló digitális átállás során is élen járjon és így az Európai Bizottság előmozdítsa Európa versenyképességét és stratégiai autonómiáját egy olyan időszakban, amikor átrendeződik a geopolitikai erőtér és fokozódik a globális verseny.
Az Európai Unió Tanácsa piacfelügyeletet megerősítő rendeletet fogadott el annak érdekében, hogy csak olyan termékek kerülhessenek a piacra, amelyek biztonságosak és megfelelnek az uniós jogi szabályozásnak - közölte az uniós tanács pénteken.
Az Európai Bizottság szerdán közzétette az Egyesült Királyság kilépésével kapcsolatos átmeneti rendelkezésekről szóló jogszabálytervezetet, amely az EU-ból való kilépésről rendelkező megállapodás részét képezi majd és amely a 2019. március 30. és a 2020. december 31. közötti ún. átmeneti időszak kereteit fekteti le.
Komoly csapást jelentene az amerikai érdekekre az elnök költséghatékonysági elképzelése.
Már készül a válaszlépés.
Máris átterhelte a fogyasztókra.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.